فن فشار‌ مثبت، لیست قیمت، مشخصات فن فشار ‌مثبت راه ‌پله

انواع فن های فشار مثبت

این روزها فن‌ها، به ویژه فن‌های فشار مثبت، معادل خدمات تهویه‌ی آتش‌نشانی تلقی می‌شوند. گرچه این معادل خواندن گاهی منجر به سردرگمی و استفاده از تاکتیک‌های نادرست هنگام اجرا می‌شود، اما از لحاظ اهمیت با آن واقعاً یکسان است.در این بین فن فشار مثبت آتش نشانی نیز یکی دیگر از نمونه‌های قابل استفاده در تأمین امنیت ساختمان‌ها است. در مورد حداقل ابعاد داکت فشار مثبت بیشتر بخوانید.

فن فشار مثبت

در جواب به سؤال (فن فشار مثبت راه پله چیست؟) باید گفت که امروزه مهندسین تجهیزات ویژه‌ای را برای مواقع خطر و آتش‌سوزی در ساختمان در نظر می‌گیرندتا بتوانند به کمک آن‌ها از خطرات احتمالی جلوگیری کرده و تضمین‌کننده جان بسیاری از افراد باشند فن فشار مثبت دمنده نیز نمونه‌ای از این تجهیزات است که طبق الزامات، در ساختمان‌های مسکونی با مجموع بیش از ۱۲ طبقه یا ۲۴ واحد و همچنین در تمامی ساختمان‌های غیرمسکونی به‌صورت دینامیکی باید اجرا شود.

البته طبق الزامات و قوانین سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، اگر راه‌پله فرار از طریق بازشوهای دائم پنجره‌های همواره باز به هوای آزاد دسترسی داشته باشد، نیاز به این سیستم نیست. در غیر این صورت، لازم است ساختمان به یک سیستم فشار مثبت مطمئن برای هر راه‌پله مجهز باشد و از این طریق به تهویه هر چه بهتر ساختمان کمک کند. برای آشنایی با جت فن به مقاله ” جت فن چیست ” مرجعه نمایید.

همچنین در ساختمان‌های بالای ۶ طبقه نیز استفاده از فن فشار مثبت در راه‌پله‌ها ضروری است. سیستم تخلیه دود یا همان فن فشار مثبت، در حقیقت وسیله ایست که وظیفه‌ی آن اطفاء حریق و تخلیه‌ی دود و آتش از مسیر خروج افراد از ساختمان است. منظور از مسیر خروج افراد از ساختمان، همان راه‌پله‌هاست، که در بعضی ساختمان‌ها به‌صورت راه‌پله اضطراری و در برخی دیگر، راه‌پله‌های معمولی است که با توجه به ارتفاع ساختمان و نوع راه‌پله و تعداد پاگردها، نوع اجرای سیستم و کانال‌کشی آن در پاگرد‌ها متفاوت است.

بنابراین نوع ساختمان در محاسبه کانال فشار مثبت راه‌ پله و ابعاد کانال فشار مثبت راه پله تأثیرگذار است.و در نتیجه محاسبات لازم برای این کار می‌بایست با دقت فراوانی انجام پذیرد؛ در غیر این صورت ممکن است خطرات جانی بسیاری، افراد ساکن در ساختمان را تهدید کرده و حتی می‌تواند منجر به مرگ آنها شود.

در این مقاله به بررسی مشخصات فن فشار مثبت می‌پردازیم،نکاتی اساسی و جامع را با شما عزیزان به اشتراک گذاشته و هم‌چنین در کاتالوگ فن فشار مثبت می‌توانید لیست قیمت فن فشار مثبت را مشاهده کنید.

فن فشار مثبت چیست

فن فشار مثبت چیست و چگونه کار می‌کند؟

فن تخلیه‌ دود فشار مثبت یا همان PPV ، که اختصار عبارت Positive pressure ventilation است، در حقیقت یک روش تهویه است که توسط سازمان آتش‌نشانی برای از بین بردن دود، گرما و سایر محصولات احتراق در هنگام آتش‌سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، فن فشار مثبت علاوه بر اطفاء حریق و تخلیه دود و آتش از مسیر خروج افراد از ساختمان، باعث می‌شود افراد بتوانند در محیطی امن ساختمان را ترک کنند و از تهدیدات احتمالی درامان باشند. هم‌چنین باعث می‌شود آتش‌نشانان در محیطی پایدار‌تر و با زمان بیشتر به کار خود بپردازند و به مشکلات پیش آمده رسیدگی کنند.برای آشنایی با سیستم‌ های تخلیه دود آتریوم ها به مقالات مرتبط رجوع نمایید.

فن های PPV معمولاً به موتور ‌برقی یا بنزینی مجهز می‌شوند و قطر آن‌ها از ۰٫۳۰ متر تا ۰٫۹۱ متر (۱۲ تا ۳۶ اینچ) است. البته اخیراً، فن‌هایی تا ۲٫۱ متر(۸۴ اینچ) بر روی کامیون‌ها و تریلی‌ها ساخته و نصب شده است که مسلماً برای اهداف خاص و حیاتی‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی جت فن قوی | بررسی قدرتمند ترین جت فن های موجود

حالا اصلاً این فن فشار مثبت چگونه و بر چه اساسی کار می‌کند؟ در حقیقت اساس کار این وسیله اختلاف فشار است. یعنی هنگامی‌که ساختمان دچار آتش‌سوزی می‌شود، سامانه اعلام حریق مرکزی باعث فعال شدن سیستم فن فشار مثبت می‌شوند. وقتی این سیستم به راه می‌افتد، بین طبقه‌ای که آتش گرفته و سایر طبقات نوعی اختلاف فشار به وجود می‌آورد که سبب می‌شود آتش دیرتر به سایر طبقات نفوذ کند و محیط راه‌پله برای تخلیه‌ی افراد و تردد آتش‌نشان‌ها امن گردد.

یعنی باعث می‌شود فشار محیط راه‌پله زیاد شود. در این حالت هوا از محیط پرفشار (راه‌پله) به محیط کم‌فشار ( واحد) می‌رود و اجازه نمی‌دهد که دود وارد راه‌پله شود. در حقیقت همین فرایند ساده می‌تواند مانع بروز مشکلات حاد و جدی‌تر گردد و دستان آتش‌نشان‌ها را برای رسیدگی به امور لازم باز خواهد گذاشت.

فن فشار مثبت نوعی مدل هواساز قدرتمند است که با ایجاد اختلاف فشار بین طبقات، مانع از ورود آتش به راه‌پله و سرایت به طبقات دیگر از طریق آن می‌گردد.به طور حتم تمامی برج‌های تجاری و مسکونی از چنین ابزاری بهره می‌برند تا امنیت بیشتری در کل ساختمان حاکم باشد.

نکاتی مربوط به محاسبه کانال فشار مثبت راه‌ پله، ابعاد کانال فشار مثبت راه پله و طراحی فن فشار مثبت

برای طراحی فن فشار مثبت و محاسبه کانال این سیستم، باید توجه داشت که انتخاب تجهیزات مورد نیاز مانند الکتروموتور، به گونه‌ای صورت بگیرد که توان ایجاد اختلاف فشار را داشته باشد. محاسبه کانال فشار مثبت راه‌ پله در ساختمان نیاز به پلان ساختمان، بررسي نقاط بحرانی، بررسي محل نصب دستگاه فشار مثبت، بررسي امكانات كانال كشي در راه پله طبقات و بررسي نیازهای ساختمان جهت هوشمند سازي سيستم دارد.

میزان هدر رفت درب‌ها نیز پارامتر مهمی برای طراحی این سیستم به شمار می‌رود.لازم به ذکر است که هر چه مراحل ذکر شده با دقت و تمرکز بالاتری صورت گیرند، فرایند نصب و در نهایت کارکرد فن فشار مثبت آتش نشانی نیز بهتر خواهد بود.

هم‌چنین طبق دستورالعمل طراحی ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی تبصره ۵-۱-۲-۳ محل نصب فن باید در فضای آزاد (ترجیحاً روي بام) باشد. در ساختمان‌های با کاربري غیرمسکونی و یا ساختمان‌های مسکونی که ارتفاع دهلیز پلکان آن‌ها (کف پایین‌ترین قسمت پلکان تا سقف بالاترین قسمت پلکان) بیش از ۳۰ متر است، سامانه فشار مثبت باید به صورت شبکه‌ای (کانال‌کشی) اجرا شده و حداقل در هر دو طبقه، از طریق یک دریچه با ابعاد مناسب به دهلیز پلکان مرتبط شود.

5 دلیل "آتش گرفتن سیم برق" همراه راه حل...

یکی دیگر از موارد استفاده از PPV، افزایش فشار در بخشی از سازه است؛ بدون آنکه در محلی برون‌ریزی یا تخلیه داشته باشیم. این افزایش فشار، همان‌طور که قبلاً هم ذکر شد، دود و بخار را به “منطقه‌ی حفاظت‌شده” می‌برد و از ورود جریان آن به سایر طبقات جلوگیری می‌کند.

این ویژگی در سازه‌های بزرگ‌تر مانند مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز خرید و ساختمان‌های بلند بیشترین کاربرد را دارد و بهتر است علاوه بر این ابزار، از سایر نمونه‌ها مانند فن فشار مثبت آتش نشانی نیز به عنوان جایگزین استفاده کرد. این کار به پیشگیری هر چه بهتر از سرایت آتش‌سوزی به سایر طبقات کمک شایانی کرده و نباید از تأثیرات آن غافل شد. در مورد اگزاست فن پشت بامی کلاهک دار بیشتر بخوانید.

فن فشار مثبت آتش نشانی

بهترین محل برای نصب فن فشار مثبت کجاست؟

 طریقه نصب فن فشار مثبت به این صورت است که هنگام جاسازی این فن، مکانی را انتخاب کنید که از ورودی اصلی اندکی فاصله داشته باشد. فاصله‌ی مناسب از ۱٫۸ متر تا ۲٫۴ متر تخمین زده شده است. علت وجود این فاصله جلوگیری از گردش مجدد بخار در آن منطقه و جلوگیری از ایجاد آلودگی است.( مخروط هوا)

فراموش نکنید که هیچ شیء اضافه‌ای نباید در مقابل این دسته از فن‌ها قرار گیرد؛ تمامی اجسام با هر شکل هندسی، این قابلیت را دارند که به پره‌های فن آسیب وارد کرده و عملکرد آن را به طور کلی مختل نمایند. با وجود این تفاسیر یافتن مکانی مناسب برای نصب فن فشار مثبت آتش نشانی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید رعایت گردد.

تأثیر تهویه فشار مثبت بر میزان انتشار گرما

دو آزمایش با بارهای سوخت تقریباً یکسان، به منظور بررسی تأثیر فن فشار مثبت در دو اتاق جداگانه انجام شد. در اولین آزمایش از یک فن برای تهویه‌ی اتاق، درست پس از باز شدن پنجره استفاده شد. آزمایش دوم مشابه آزمایش اول بود با این تفاوت که اتاق به‌طور طبیعی تهویه می‌شد.

فن مورد استفاده در آزمایش اول یک ونتیلاتور فشار مثبت ۰٫۷۵ متری (۱۸ اینچی) با سرعت متغیر بود. این فن از ورودی ۲٫۴۴ متر (۸ فوت) با زاویه تقریباً ۱۵ درجه از افق قرار گرفته بود تا مخروط هوا را در اطراف درگاه ایجاد کند. سرعت انتشار حرارت آتش توسط فن PPV برای ۲۰۰ ثانیه افزایش یافت. این بسیار مهم است زیرا این بازه‌ی زمانی‌ای است که معمولاً سازمان آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش در حال پیشروی است.

مشخصات و قیمت انواع فن ماینر ارزان

حداکثر سرعت انتشار گرما برای این دو آزمایش تقریباً در یک زمان اتفاق افتاد و سرعت آن با فن فشار مثبت، حدود ۲ مگاوات بیشتر بود. آزمایش تهویه PPV باعث شد شعله‌های آتش حدود ۱٫۸۳ متر(۶ فوت) از اتاق زبانه بکشند و از آن خارج شوند درحالی‌که در آزمایش تهویه‌ی طبیعی این عدد ۰٫۹۱ متر بوده است.

گسترش شعله به بیرون از دهانه‌های ساختمان ممکن است خطر احتراق احتمالی را برای مواد اطراف ایجاد کند. درحالی‌که استفاده از PPV در این آزمایش خاص باعث افزایش میزان آتش‌سوزی اتاق شد، اما درعین‌حال باعث کاهش دمای اتاق شد و همچنین محصولات احتراق را مجبور کرد بدون اینکه وارد راهرو شوند از اتاق خارج شوند.

 فن تخلیه دود فشار مثبت

ویژگی‌ های سیستم فشار مثبت راه ‌پله

یکی از ویژگی‌هایی که سیستم فن فشار مثبت راه‌پله دارد، این است که آلارم آتش آن به طور اتوماتیک ریست می‌شود که این امر باعث می‌شود این سیستم در زمستان و تابستان قابل استفاده باشد. البته در تابستان نباید سنسور باران را فعال کرد، چرا که دمپر باز است و آب می‌تواند از طریق آن وارد سیستم شود و آسیب‌های متعددی را به وجود آورد.

اما به طور کلی، سنسورهای مختلف شرایط مختلف را ارزیابی می‌کنند و به فن دستور کار یا استراحت می‌دهند. بنابراین به طور دائم ایمنی ساختمان تأمین خواهد شد. این سنسور‌ها سرعت عمل بالایی هم دارند.

فن‌های به کار‌ رفته در راه‌پله‌ها در حقیقت از هوای تازه تغذیه می‌کنند و معمولا آن‌ها از خانواده جت فن سانتریفیوژ نوع فوروارد انتخاب می کنند. از ویژگی فن‌های سانتریفیوژ تولید هوای زیاد و از طرفی مقاومت بالا در برابر آلودگی و محصولات احتراق است.

طراحی فن‌های فشار‌مثبت از ساختار سانتریفیوژ است که مقاومت بالایی در برابر آلودگی دارند. هم‌چنین حسگرهای هوشمند و سریع این سیستم‌ها سبب می‌شوند ساختمان پیوسته ایمن بماند.توجه داشته باشید که تمامی ویژگی‌های مطرح شده نکاتی جزئی و پاسخی دقیق به سؤال (فن فشار مثبت راه پله چیست؟) هستند.

انواع فن فشار مثبت راه پله

فن فشار مثبت راه پله چیست؟ این فن‌ها به چند دسته تقسیم می‌گردند؟ به طور کلی دو مدل فن فشار مثبت برای راه‌پله داریم:

  1.  فن فشار مثبت راه پله با تزریق مستقیم: در این روش راه‌پله به طور مستقیم با فضای باز در ارتباط است. این روش می‌تواند موجب برخورد آتش با فن شود و سبب مشکل شود، بنابراین کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2.  فن فشار مثبت راه پله با تزریق شبکه‌ای: در این روش از کانال‌کشی برای رساندن فشار مثبت به راه‌پله استفاده می‌شود.فراموش نکنید که نوع دوم فن فشار مثبت آتش نشانی که از طریق کانال‌کشی در کل ساختمان تقسیم می‌شود، تأثیر بهتر و مطلوب‌تری در فرایند تهویه هوای ساختمان دارد. این دسته از فن‌ها مشکلات نوع اول را نداشته و مزیت‌های خاصی را به خود اختصاص می‌دهند که نمی‌توان منکر آنها شد.

بنابراین استفاده از فن فشار مثبت در ساختمان‌هایی نظیر مدارس، فروشگاه‌ها، ساختمان‌های بلند و سایر مواردی که در الزامات آتش نشانی آمده است، ضروری است. چرا که باعث می‌شود محصولات احتراق وارد راه‌پله نشود و تخلیه‌ی ساختمان به صورت امن صورت بگیرد.

عملکرد این سیستم همان‌طور که گفته شد بسیار ساده است، سنسور‌ها آتش را تشخیص می‌دهند، فن شروع به کار کرده و با ایجاد فشار مثبت، مانع از پیشروی آتش به راه‌پله می‌گردد. در خرید و فروش فن فشار مثبت تمامی مدل‌های فن فشار مثبت می‌توانند به حسگرهای مختلف متصل شوند که هرکدام از آن‌ها ویژگی خاصی دارند و با سرعت و دقت و هوشیاری بالا قرار گرفته‌اند و فن‌های فشار مثبت می‌توانند به خوبی با آن کار کنند.

حتماً شنیده‌ اید که می ‌گویند: “در مواقع اضطراری از راه‌ پله استفاده کنید.” تا به ‌حال از خود پرسیده‌ اید که علت این امر چیست؟
یا چگونه شفت راه‌ پله باید طراحی شود تا مانع سرایت آتش به سایر طبقات شود؟  شفت ساختمانی چیست ؟ اصلاً شفت راه‌ پله چیست؟ ابعاد کانال فشار مثبت راه پله چیست؟ داکت فشار مثبت راه پله چیست ؟ چه تمهیداتی در راه‌ پله ‌ها لحاظ شده است که سبب می ‌شود که در مواقع اضطراری نظیر آتش ‌سوزی و غیره، استفاده از آن‌ ها امن باشد؟ یکی از اصلی ‌ترین سیستم‌ هایی که برای کنترل دود در راه‌ پله ‌ها استفاده سیستم فشار مثبت راه ‌پله می ‌باشد.

فن فشار مثبت در حقیقت پاسخ اصلی ما به اکثر سؤالات مربوط به سیستم کنترل دود در راه‌ پله ‌هاست. در این مقاله می ‌خواهیم به شما توضیح دهیم که کنترل دود اصلاً به چه معناست، همچنین قصد بررسی مشخصات فن فشار مثبت را داریم و در نهایت نیز شما لیست قیمت فن فشار مثبت را مشاهده خواهید کرد، پس با ما همراه باشید.

شفت راه‌ پله چیست؟

به فضایی که به ‌صورت قائم بین چند طبقه از ساختمان (یک، دو، سه و…) وجود دارد و توسط دیوارهایی محصور شده است، شفت راه ‌پله می ‌گویند. از آنجایی ‌که شفت‌ ها فضاهایی هستند که امکان سرایت آتش به طبقات بالاتر را به‌ راحتی فراهم می ‌کنند، باید در برابر آتش به شدت مقاوم باشند تا راه ‌پله دچار حریق نشود.

طبق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش ۱۳۹۵، اگر ساختمان مورد نظر ما چهار طبقه یا بیشتر از چهار طبقه باشد، دیوارهایی که شفت راه ‌پله را محصور کرده‌ اند، باید حداقل ۲ ساعت در مقابل آتش مقاوم باشند. چرا که در این زمان فرصت تخلیه ساکنین و استقرار آتش ‌نشانان در محل مورد نظر ایجاد می‌ شود.

مشخصات فن فشار مثبت در صورتی که ساختمان کمتر از چهار طبقه باشد، مقاومت این دیوار که دور شفت راه پله و آسانسور را محصور کرده باید حداقل ۱ ساعت باشد. پس مهم است که مصالحی که ما با آنها کار می ‌کنیم، در برابر حریق مقاوم باشند. در هنگام طراحی نیز، معمولاً مهندسین این دیوارها را هاشور می‌ زنند تا در هنگام اجرا، مأمور کنترل نقشه متوجه این امر باشد.

نکته مهم اینکه در ساختمان‌ های چهار طبقه و کمتر مقاومت و قدرت تحمل دیوار دور شفت راه پله باید حداقل یک ساعت باشد که در این خصوص باید از مصالح مستحکم و با کیفیت بالا استفاده شود؛ تا توان مقاومت در برابر حوادث اضطراری و غیر مترقبه نظیر حریق و بعضاً زلزله را داشته باشد.

سیستم فشار مثبت راه‌ پله

فن فشار مثبت یا همان PPV، همان‌ طور که از نامش پیداست، نوعی فن است. فن ‌ها هم همان ‌طور که می ‌دانید، نوعی وسیله برای تهویه از نوع مکانیکی می‌ باشند. پس همانند سایر فن ‌ها با موتور کار می ‌کنند که این موتور می ‌تواند برقی یا بنزینی باشد. این فن‌ ها ابعاد گوناگونی دارند و از کوچک ‌ترین آن‌ ها در راه‌ پله خانه ‌ها، تا ابعاد بزرگ ‌تر آن‌ ها در روی کامیون ‌ها و تریلی‌ ها نصب و اجرا می ‌شود.

فن فشار مثبت نوعی وسیله به ‌منظور کنترل دود در هنگام احتراق است، اساس کار این وسیله مکانیکی ایجاد اختلاف فشار در دو فضای آلوده به دود و محصولات احتراق و فضای سالم است.

شفت راه پله چیست

به عبارت دیگر این سیستم با افزایش فشار هوا درون راه پله‌ ها سبب شده تا در مواقع آتش سوزی، محل فرار افراد و ساکنین عاری از دود باشد. در ساختمان‌ های جدید، طبق قوانین معماری استفاده از این سیستم اجباری است. با توجه به ابعاد کانال فشار مثبت راه پله، در نصب و راه اندازی سیستم فشار مثبت راه پله همواره باید محاسبات به صورت دقیق انجام گیرد. تا فشار مثبت راه پله به گونه‌ ای باشد که ورود دود به راه پله‌ها غیر ممکن شود.

از همه مهم ‌تر باید جهت کارایی مطلوب و مفید سیستم فشار مثبت از تجهیزات مناسب با کار مورد نظر بر اساس تعداد راه پله‌ ها و فضای محیط استفاده شود. این تجهیزات شامل فن، الکتروموتور و غره هستند که باید بر اساس مشخصات فنی شرکت سازنده و فشار و دبی از ایجاد اختلاف فشار مناسب برخوردار باشند.

قبل از اینکه مشخصات فن فشار مثبت را بررسی کنیم، بگذارید ابتدا مروری بر مفهوم کنترل دود داشته باشیم، تا درک بیشتری از عملکرد دستگاه‌ هایی نظیر فن فشار مثبت داشته باشیم. در  مقاله ” حداقل ابعاد داکت فشار مثبت ” میتوانید جزییات ابعاد داکتهای فشار مثبت را مطالعه نمایید.

کنترل دود

دود یکی از عوامل اصلی بروز تلفات ناشی از حریق در ساختمان ‌ها محسوب می ‌شود. به‌ طوری ‌که تقریباً ۷۰ درصد تلفات ناشی از آتش سوزی، در اثر استشمام دود به وقوع پیوسته است. به این طریق که با شروع آتش سوزی، دود تمام فضای محیط را در بر گرفته و جان تمامی افراد ساکن در محیط را به خطر می ‌اندازد.

سال‌ هاست که جداسازی و تقسیم ‌بندی فضاها به عنوان یکی از روش ‌های جلوگیری از پخش شدن و سرایت حریق و دود مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر درب اتاقی که در آن حریق رخ داده است بسته شود، مقدار جریان دود خروجی از اتاق به مقدار چشم‌ گیری کاهش پیدا می‌ کند. همچنین مقدار هوای در دسترس جهت ادامه احتراق نیز افت خواهد کرد. امروزه روش ‌های حفاظت و کنترل دود غیرعامل در بسیاری از ساختمان ‌ها و استاندارهای حریق، حتی بدون انجام تحلیل‌ های طراحی به رسمیت شناخته می‌ شوند.

رویکرد محدودسازی دود در سامانه‌ های فشار مثبت راه‌پله، فشار مثبت ناحیه‌ای، فشار مثبت چاله آسانسور، فشار مثبت پیش ورودی و فشار مثبت فضای امن مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
اغلب سامانه ‌های کنترل دود با استفاده از فن ‌های مکانیکی، از طریق روش ایجاد فشار مثبت به کنترل دود می ‌پردازند. اعمال اختلاف فشار در دو طرف یک مانع می ‌تواند سبب کنترل حرکت دود شود. روش فشار سازی یا فشار مثبت به این صورت است که با تزریق هوا و ایجاد فشار مثبت در یک سمت موانع، جریان هوا با سرعت بالا در درزهای مانع پدید آمده و اجازه عبور دود داده نمی ‌شود. به این ترتیب کنترل حرکت دود حاصل گردیده و از سرایت آن به بخش فشار مثبت جلوگیری می‌ شود.

اعمال اختلاف فشار در دو طرف یک مانع دود می ‌تواند سبب کنترل حرکت دود و محدودسازی آن شود.

سیستم‌ های کنترل دود، به سیستم ‌هایی گفته می‌ شود که طوری طراحی شده ‌اند که جریان دود را در هنگام آتش سوزی کنترل می ‌کنند. توجه داشته باشید که این امر به این معنی نیست که سیستم‌ های کنترل دود، سبب خارج شدن دود از فضا و پاکیزگی محیط شوند، بلکه صرفاً این سیستم‌ ها کمک می‌کنند تا فضاهایی که هنوز دچار آلودگی نشده ‌اند، مدت بیشتری پاکیزه بمانند تا افراد بدون اینکه دچار خفگی و مسمومیت شوند، بتوانند از طریق این فضا های سالم محل مورد نظر را تخلیه و ترک نمایند.

قابل ذکر است که سیستم کنترل دود، ابتدا با کنترل و محدود سازی دود و سپس کنترل آن مانع از گسترش و انتشار دود به دیگر بخش ‌ها می‌ شود.

در طی فرایند محدود سازی دود در سامانه فشار مثبت تمامی نقاط از جمله ناحیه‌ای، فضای آسانسور و چاله آن و فضاهای امن مورد استفاده قرار می ‌گردد. در ادامه سامانه کنترل دود در طی فرایندی حرکت دود را محدود نموده و مانع از انتقال آن به محل و فضاهای دیگر می‌ شود.

مشخصات فن فشار مثبت

خب، گفتیم که فن فشار مثبت نوعی سیستم تهویه و کنترل دود است که بر اساس اختلاف فشار کار می‌کند. اما یعنی چه؟ فن فشار مثبت یک گیرنده حساس به دود دارد که هنگامی که در یک ساختمان آتش‌ سوزی رخ می‌ دهد، این گیرنده سریعاً فعال شده و فن شروع به کار می ‌کند. این فن، در محیطی که قرار دارد، فشار مثبت به وجود می ‌آورد، در حدی که فشار محیطی که فن در آن قرار دارد، بیشتر از فشار محیطی شود که در آن حریق رخ‌ داده است.

این امر سبب می‌ شود که دود و محصولات احتراق در محیطی که فشار آن کمتر است باقی بمانند و وارد مکانی که فن در آن قرار دارد نشوند، پس دود در یک مسیر از پیش طراحی شده باقی می ‌ماند و فقط در همان جا جریان پیدا می‌ کند. وقتی ‌که فن در راه ‌پله تعبیه شود، سبب می ‌شود که دود در طبقه‌ ای که در آن آتش ‌سوزی رخ داده است بماند و وارد راه‌ پله نشود.

مشخصات فن فشار مثبتبدین ترتیب، راه‌ پله ایمن است و افراد می‌ توانند سریعاً ساختمان را از طریق راه‌ پله تخلیه کرده و آتش ‌نشانان نیز می ‌توانند از طریق راه‌ پله در محل حادثه حضور یابند. فن فشار مثبت را در حقیقت می‌ توان یک تکنیک در آتش ‌نشانی دانست که از هوا همانند وسیله و ابزاری جهت کنترل محیط داخل یک ساختمان استفاده می‌کند.

همچنین لازم به ذکر است که این فن‌ های فشار مثبت از نظر هزینه بسیار به‌ صرفه بوده و مصرف انرژی آن ‌ها نیز کم است. همچنین، در دسترس هستند و به هنگام تعمیرات، مشکلات و دردسرهای زیادی ندارند.

فن‌ های فشار مثبت به دو شیوه مستقیم و شبکه ‌ای تزریق می‌شوند که در روش شبکه‌ ای از کانال کشی استفاده می‌ شود، درحالی ‌که در روش مستقیم، شفت راه‌ پله مستقیماً با فضای باز به طرق گوناگون در ارتباط می ‌باشد.

فن فشار مثبت اولین بار در سال ۱۹۶۰ در آمریکا استفاده شد و پس از پژوهش از اوایل سال ۱۹۹۰ اطلاعات زیادی حول استفاده و کاربری فن فشار مثبت PPV به دست آمد و سرانجام برای استفاده سایر آتش نشانان نیز به آن ‌ها راجع‌ به این سیستم آموزش داده شد.

از مشخصات فن‌ های فشار مثبت این است که این فن‌ ها، ساختار سانتریفیوژ دارند که این امر سبب مقاومت بالای آن ‌ها در برابر آلودگی و آتش‌ سوزی می‌ شود. سنسورهای به کار رفته در این فن‌ ها، هم در زمستان و هم در تابستان کار می ‌کنند و با آنالیز کردن محیط، دستور کار را به فن صادر می‌ کنند. به همین دلیل ساختمان همواره و تحت هر شرایطی از این نظر ایمن است. ( در هنگام تابستان، به دلیل باز بودن دمپر و امکان ورود آب به داخل دستگاه، بهتر است که سنسور باران را فعال نکنید.)

دمپر در حقیقت نوعی صفحه فلزی یا دریچه است که با باز و بسته شدن، سبب تنظیم جریان هوای عبوری از داکت ‌ها و کانال‌ ها می ‌شود در مقاله ” دمپر چیست؟ ” نکاتی را در مورد دمپر و نحوه تنظیم آن را توضیح دادیم که بهتون پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

شفت راه پله چیستفن فشار مثبت در ساختمان ‌هایی با مجموع ۱۲ طبقه و ۲۴ واحد و ساختمان‌ های غیر مسکونی بالاجبار باید اجرا شود.
بهترین مکان برای قرارگیری فن فشار مثبت، در فاصله ی ۲ الی ۵ متری ورودی ساختمان است، چرا که مخروط هوای پرفشار توسط دمنده در ورودی ساختمان ایجاد می‌ شود که این امر برای سیستم ما بسیار ضروری است.

از آنجایی‌ که در ساختمان‌ های بلند هنگام مواقع اضطراری نظیر آتش سوزی اکثراً شرایطی پیش می ‌آید که دود خیلی دورتر از کانون اصلی حریق نفوذ می‌ کند، سیستم ‌های فن فشار مثبت راه پله به شدت ضروری و مهم تلقی می ‌شوند، راه ‌پله و شفت ‌ها و طبقات نیز همچنین پر از دود می ‌شوند و عملیات تخلیه و نجات افراد ساکن در محل و نیز اطفای حریق توسط آتش ‌نشانان را با مشکل جدی رو به ‌رو می ‌کند.

روش کار فن فشار مثبت

در هنگام آتش سوزی این فن با ایجاد جریان هوا با فشار بالا درون کانال فشار مثبت راه پله‌ ها، سبب افزایش فشار هوای راه پله می ‌شود که در این حالت هوا از محیط با فشار بالا یعنی راه پله ‌ها، وارد محیط کم فشار یعنی واحدها و دیگر مناطق می ‌شود و در نهایت فضای راه پله‌ های عاری از دود شده و افراد می‌ توانند از این طریق فرار کرده یا عملیات اطفاء حریق صورت پذیرد.

اجزای تشکیل دهنده فن فشار مثبت

  • الکتروموتور
  • هوزینگ
  • شفت و چرخ
  • تابلوی فرمان

به طور کلی و با توجه به ساختار این فن ‌ها به دو دسته تقسیم می‌ شوند:

  • فن فشار مثبت با تزریق مستقیم
  • فن فشار مثبت با تزریق شبکه ‌ای

فن فشار مثبت با تزریق مستقیم

این سیستم همان ‌طور که از نام آن پیداست یک فن سانتریفیوژ به طور مستقیم در محل‌ های عبور مورد نیاز و حساس نصب شده و در صورت بروز حادثه فشار مثبت درون راه پله ‌ها ایجاد نموده (به این نحو که هوای سالم اطراف را مکیده و به درون محیط می ‌فرستد) و مانع از ورود دود به معابر و مناطق حساس می ‌شود.

فن فشار مثبت با تزریق شبکه ‌ای

این سیستم بسیار دقیق ‌تر و هدفمندتر از روش تزریق مستقیم است. به طوری که با ایجاد کانال‌ هایی به صورت شبکه ‌ای در تمامی نقاط ساختمان، در صورت حریق هوای تازه به سرعت به تمام نقاط هدایت می‌ شود.

نکته قابل توجه اینکه:
جهت اتوماتیک سازی این گونه فن‌ ها، می ‌توان آنها را به سیستم اعلام حریق یا آژیرها متصل کرد؛ تا در این صورت به طور خودکار در صورت بروز حادثه شروع به فعالیت کنند.

از این رو استفاده از فن فشار مثبت امری ضروری تلقی می ‌شود که در رأس کار مهندسین سازه‌ های بزرگ قرار می‌ گیرد. در ادامه می ‌توانید لیست قیمت فن فشار مثبت را مشاهده کنید. امید است که با خواندن این مقاله به بخشی از سؤالات شما عزیزان پیرامون فن فشار مثبت و ویژگی ‌های آن پاسخ داده باشیم.

در آخر باید بگوییم که با توجه به بررسی‌ های صورت گرفته در اکثر سایت‌ های خرید و فروش فن راه پله، قیمت دقیق و قطعی از این محصول به دست نیاوردیم. انشاالله در اولین فرصت و با به دست آوردن قیمت ‌های دقیق حتماً برای شما عزیزان در این سایت قرار داده و ارائه خواهیم کرد.